Galler yeni başbakanını seçti: Avrupa’nın ilk siyah lideri

Bugün mecliste yapılan oylamayla Galler Bölgesel Başbakanı seçilen Galler İşçi Partisi Lideri Vaughan Gething, Avrupa’nın ilk siyah lideri oldu.

Parti lideri ve Başbakan Mark Drakeford’un görevden çekilmesiyle 16 Mart’ta parti lideri seçilen Gething, başbakanlık için Plaid Cymru Partisi lideri Rhun ap Iorwerth ve Galler Muhafazakar Partisi Lideri Andrew Davies’le yarıştı.

Toplam 60 sandalyenin bulunduğu Galler Parlamentosu’nda (Senedd) başbakan adaylarına 51 oy kullanılırken Gething 27, Davies 13, ap Iorwerth ise 11 oy aldı.

Gething, oylamanın ardından yaptığı konuşmaya Galce teşekkür ederek başlarken hem başbakan seçilmesinin hem de Avrupa’nın ilk siyah başbakanı olmasının kendisi için bir gurur meselesi olduğu kadar önemli bir sorumluluk getirdiğini vurguladı.

Drakeford’a da teşekkür eden Gething, “Bugünün ve geleceğin Galler’i, parlamentosu ve hükümetinin ülkemize benzemesi gerektiğini kabul eden tüm saygın insanlara ait olacak” dedi.

Gething konuşmasını, Galler’in umut ve fırsatlar sunan bir ülke olması için çalışacağını söyleyerek tamamladı.

Yarışta ikinci olan Davies ise Gething’in yeni bir başlangıç yapma şansı bulunduğunu belirterek, İşçi Partisi’nin büyük projelerini bir kenara bırakması çağrısı yaptı.

ZAMBİYA’DA DOĞDU

Galli bir baba ile Zambiyalı bir annenin çocuğu olarak 1974’te Zambiya’da doğan Gething’in ailesi 1976’da İngiltere’ye taşındı.

Çocukluğu İngiltere’nin Dorset bölgesi ile Galler’de geçen Gething, Aberystwyth ve Cardiff üniversitelerinde eğitim aldıktan sonra avukatlık yaptı.

Gething, 17 yaşında katıldığı İşçi Partisi’nden İngiltere parlamentosuna girmek için 24 yaşında milletvekili adayı oldu ancak seçimi kazanamadı.

Galler hükümetlerinde 2013 yılından bu yana bakanlık ve bakan yardımcılığı görevleri yapan Gething, son olarak 2021’den bu yana Ekonomi Bakanlığını üstlenmişti.

Eski Başbakan Drakeford’un Aralık 2023’te parti başkanlığı ve başbakanlıktan istifa edeceğini duyurmasıyla yarışa giren Gething, Jeremy Miles’a karşı seçimde oyların yüzde 51,7’sini almıştı.

Gething, Avrupa’nın ilk siyah lideri olmanın yanında Birleşik Krallık’ta şu an görev yapan 4 başbakandan göçmen kökenli olan üçüncüsü oldu.

Hindistan kökenli İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Pakistan kökenli İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf’un görev yaptığı ülkede üçüncü göçmen kökenli Başbakan olan Gething’in tam adı ise Humphrey Vaughan ap David Gething.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x